Uhelné safari

„Skutečnost předčila naše očekávání. Největším zážitkem bylo vidět ty obrovské stroje zblízka.“

Martin, Praha 6

Napsali jste nám

Dobrý den, v sobotu 16. 9. 2017 jsme se zúčastnili Uhelného safari, trasa 2 - Vršany, a musím poděkovat za fantastický zážitek. Pan průvodce Brtna byl úžasný, zodpověděl všechny naše nesčetné dotazy nejen na fungování a provoz dolu a těch pozoruhodných strojů, ale i na rekultivaci a dějiny Mostu. Shodli jsme se, že exkurze předčila naše očekávání.
S pozdravem, Petra Diestlerová

Včera (31. 8. 2017) jsme navštívili uhelné Safari a chtěli bychom moc poděkovat pánům průvodcům ing. P. Brtnovi a ing. J. Navrátilovi, za velmi zajímavé a poutavé provázení celým provozem. Byl to nevšední zážitek vidět z takové blízkosti obrovské těžební stroje v plném provozu, dozvědět se tak detailně technologii těžby hnědého uhlí i následnou obnovu vytěženého prostoru. Zážitek byl i jízda terénním vozidlem. Moc jsme si to užili a ještě jednou moc děkujeme.
Za kolektiv TK Štětí Jana Valentová

Dne 3. srpna 2017 jsem se zúčastnila skvělého projektu „Uhelné safari“ organizovaného vaší společností. Absolvovala jsem trasu č. 2, lom Vršany. Pocházím z Chomutovska a mezi lomy a těžbou uhlí již žiji několik desetiletí. Až letos se mi podařilo vidět v reálu těžbu velkostrojů, uhelnou sloj a složité pracovní podmínky v lomu. Jsem studentkou kombinovaného studia třetího ročníku vysoké školy a právě sbírám podklady pro mou bakalářskou práci, která se týká těžby hnědého uhlí v Mostecké pánvi. Vaše exkurze byla pro mne velkým přínosem. Obrovské díky si zaslouží náš zkušený průvodce, který byl odborně na vysoké úrovni, jako důsledek své dlouholeté praxe. Byl velice vstřícný a ochotně odpovídal na naše zvídavé dotazy.
S přátelským pozdravem Monika Mrhalová

Ráda bych poděkovala za skvělou exkurzi po uhelném safari. Lomy jsou součástí okolí mého bydliště, a tak bylo velkým zážitkem podívat se nejen na ně, ale i do nich. Dokonalosti exkurze dosáhla především díky výbornému výkladu a znalostem pana průvodce Josefa Gerthnera. Moc děkuji! Kateřina, Most

Dobrý den, minulou středu (31. 5. 2017) jsme byli s pedagogy pražských škol v lomu ČSA a od kolegů mám velmi kladnou zpětnou vazbu. Prosím vyřiďte poděkování panu průvodci. Mgr. Dušan Slovák

Dobrý den, paní Měsková, moc Vám se všemi kolegy děkujeme za perfektní exkurzi po rekultivacích v Mostě. Bylo to moc pěkné. Udělala jste se svým rekultivačním týmem opravdu hodně práce. Mgr. et Bc. Lukáš Ležák DiS., ZŠ Velká Losenice

V sobotu 23.7.2016 jsme se zúčastnili 2. trasy Uhelného safari. Byli jsme naprosto unešení nejen vyčerpávajícím výkladem průvodce pana Hájka, ale hlavně obsahem exkurse. K vidění toho bylo spousty a to malé štěstí vidět všechny tři "dinosaury" v provozu, zanechal velký zážitek. Ještě jednou děkujeme za získané vědomosti a rádi budeme dále předávat jen ty nejlepší reference. Petr a Jirka, Slaný

Všem doporučuji prohlídku se skvělým ,,panem Průvodcem´´ co o provozu dolu ví snad vše :-) nenechte si ujít více než 4 hodinovou exkurzi o které spousta místních neví. Osobně jsem byl na trase č.2 25.6.2016 překvapen prostředím a umem lidí, kteří pracují a obsluhují takové velké stroje! Děkuji a rád se někdy vrátím. Karel, Brno.

Naprosto unikatni zazitek. Predevsim diky panu pruvodci. Diky tedy jemu i manzelovi za tento paradni narozeninovy darek! Lída, Ústí nad Labem.

Vážení, dovolte,abych jménem klubu seniorů podniku Metrostav Praha poděkoval Vaší organizaci za mimořádný zážitek,který jste nám připravili. Dne 28.5.2016 v 9.30 jsme byli uvítáni se základním výkladem a další cca 4 hod.doprovázeni p.Františkem Jochmanem na tr. Lom Vršany. Jen zcela vyjímečně se můžeme setkat s tak odborně zdatným a ochotným člověkem, který nám odpověděl na všechno co nás zajímalo. Přitom bylo vidět, že svou činnost dělá rád, též jako důsledek své dlouhé praxe v oboru. Poděkujte mu, prosím, za to co pro nás udělal a jakou čest dělá Vaší organizaci. Za klub seniorů Ing.Miroslav Kolečkář.

Dnes 4. 5. 2016 jsme se skupinou studentů absolvovali první letošní prohlídku na trase č. 1 a chtěli bychom poděkovat panu průvodci i všem organizátorům za skvělou exkurzi. Váš program je velice zajímavý a velmi přínosný v praktickém doplnění studovaných témat. Vše je mnohem lepší vidět na živo a u Vás přímo na dosah ruky. Děkujeme za skvělý výklad i milý přístup, určitě se přijedeme brzy podívat znovu. Za studenty katedry geografie Jakub Jelen, Praha.

Dobrý den, 21.5.2016 jsme byli na prohlídkové trase č.1. Pan průvodce mluvil velice dobře, hlasitě, zajímavě a uměl uspokojivě zodpovědět i různé dotazy. Prohlídka je velmi zajímavá, je škoda že není bližší přístup k těžebním strojům i pro fotografování. Byl jsem unešen krásou rekultivovaného města Most. Sportoviště, klidové zóny. Mohu všem doporučit. Ještě jednou děkuji za super zážitek Káňa s rodinou, Praha.

Chtěli bychom poděkovat všem, kteří se podílejí na organizaci Uhelné safari. Tuto zajímavou akci jsme s naším domovem mládeže při Vyšší odborné škole, Střední pedagogické škole, Obchodní akademii a Střední škole zdravotní navštívili již několikrát. Vždy je vše pečlivě připravené, všichni zainteresovaní vstřícní, milí. Velký dík patří paní R. Martínkové, která vždy ihned zareagovala na naše e-mailové dotazy. Děkujeme také panu průvodci, který se nám ve čtvrtek 1.10. velmi věnoval. Těžbu uhlí známe z televize, teorii ze školy, ale takhle v reálu, bylo vše úplně jiné. Díky všem, kteří tuto akci vymysleli a podílejí se na její realizaci. Za účastníky čtvrteční exkurze Kristina a Illia.y

Dnes 3.10.2015 jsme absolvovali prohlidku lomu CSA. Pocasi nam pralo, pruvodce s ridice super a realita lomu vcetne techniky v provozu jednim slovem uzasne. Tech 3,5 hod. stravenych v lomu s vycerpavajicim komentarem od naseho pruvodce bylo hodne zajimave a poucne. Moc dekujem. Lubos, Martineves.

Dnes jsme absolvovali se skupinou zaměstnanců z Elektrárny Chvaletice prohlídku uhelného dolu. Jako pracovník s 32 letou praxí v energetice jsem služebně navštěvoval všechny klasické i vodní elektrárny skupiny ČEZ i klasické elektrárny v mnoha státech Evropy, Asie i USA. Mezi velkými stroji a rozlehlými pasovými dopravami jsem se běžně pohyboval. Ale to, co jsem viděl dnes mne skutečně ohromilo. Neskutečně tvrdé pracovní podmínky, rozlehlost pracovišť a ohromující stroje. Obdivuji lidi, kteří tyto stroje navrhli, provozují a hlavně je umí udržovat a opravovat. Vyjadřuji jím tímto svůj obdiv a úctu k jejich práci. Děkuji tomu, který nás provázel a podal velice zajímavý a odborný výklad i těm, kteří mi tento hluboký zážitek umožnili. V úctě Rudolf Fišer.

Dnes 30.9.2015 jsem s manželkou absolvoval okruh č.1 s průvodcem panem Gerthnerem a chci touto cestou poděkovat všem kdo tuto akci vymysleli a zajistili. Doly a rekultivace jsme znali jen z televize , ale realita předčila naše veškerá očekávání . Výklad průvodce byl více než fundovaný se zápalem pro věc, přímo srdeční záležitost. Šelderovi z Prahy

Trasa č. 1 12. 9. 2015 - skvělý zážitek s výborným a vtipným průvodcem. Škoda jen té mlhy. I tak jsem ale viděli něco, co řada lidí neuvidí za celý život. Děkujeme. Tomáš, Ústí nad Labem

Dobrý den, absolvovali jsme trasu 2. - Vršany dne 5.9.2015. V tak výborný a nevšední zážitek jsme ani nedoufali. Moc děkujeme panu průvodci a panu řidiči:-) Oba byli bezvadní. Výklad byl lidský a dobře pochopitelný i pro nás, kdo o dolování nemáme ani páru. Jako doporučení - určitě nepodcenit oblečení. Ačkoliv bylo počasí příjemné a slunečné a měli jsme pocit, že tolik vrstev oblečení máme zbytečně, tak opak byl pravdou. Dovolíme si ještě touto cestou poděkovat znovu za výborný dárek :-) Petr a Zuzana, Praha

Dne 15.8.2015 jsme absolvovali trasu č.1, bylo to naprosto perfektní, vynikající průvodce, počasí nám přálo, takže samá pozitiva. Bylo to 4,5 hodiny plných výborných zážitků. Doporučuji všem. Pavel, Poděbrady.

Prohlídka lomu ČSA byla zajímavá, hlavně proto, že člověk nemá možnost se jinak do takového provozu dostat a udělat si představu o procesech, které denně v dole probíhají. Výklad pana Gerthnera byl velice poutavý a poučný. Nejvíce mne ale kromě obrovských strojů zaujaly rekultivace. Zejména, když se člověk zamyslí nad tím, v jaké míře tyto procesy ovlivňují tvář současné krajiny. Myslím si, že je to velice důležité téma - udržet a rozvíjet, třeba i po vzoru zahraničních inspirací, krajinu plně funkční i po radikálním zásahu těžby. Určitě prohlídku doporučuji :) Lucie, Plzeň.

Včera jsem navštívil důl Vršany. Prohlídka se mi moc líbila, bylo úžasné vidět tyto kolosy na vlastní oči. Když mi někdo tvrdil, že onen bagr chodí, nevěřil jsme tomu, měl jsme , ale možnost tento pochod vidět, je to úžasné. Moc zajímavý a pěkný i zkamenělý strom v dolu Vršany. Díky. Martin, Dírná.

Na Mostecko jsem se vypravil, abych si na zdejší situaci udělal vlastní názor díky osobní zkušenosti. Uhelné safari se stalo podstatnou částí finální mozaiky. Radek, Veselí nad Lužnicí.

V sobotu 27. června jsme absouvovali prohlídku na trase 1. Děkujime Vám všem především panu průvodci, který se nám profesionálně celé čtyři hodiny věnoval. Nás z Vysočiny obeznámil s těžnou hnědého uhlí a celou historií Mostu. Děkujime bylo to velice zajímavé. Návštěvu doporučujeme všem. Návštěvníci z Vysočiny.

Děkujeme za hluboký zážitek, za profesionální komentář pana Gerthnera, bravurní transport po náročných cestách. Děkujeme za možnost seznámit se blíže s problematikou, nasát atmosféru, zažít dunění strojů tak zblízka, že jsme na chvíli všichni pocítili touhu stát se bagrákem... Bylo to fascinující! Šmejkalovi, Praha.

Dne 15.5.2015 jsme se zúčastnili "Uhelné safari" na trase č. 1. Bylo úžasné vidět vše zblízka, průvodce pan Gerthner má vynikající znalosti, opravdu profesionál. Moc se nám to líbilo a za vše velké díky. Pavla a Vladimír z Ústí nad Labem.

Skvělý krátký skok do třetihor! Specifická vůně uhlí a ty obří stroje..něco úchvatného. Díky že dáváte možnost takového zážitku.. Honza, Přerov.

Absolvovala jsem obě hlavní prohlídkové trasy. Průvodci byli zapálení pro věc a že bylo na co koukat, když nás onen deštivý červnový den musel v jílovišti táhnout bagr. Rypadla jezdím obdivovat i individuálně na všechna možná povolená místa, např. rozhledna u Strupčic či pěkná procházka je při stmívání k zámku Jezeří. Návštěvnice z Prahy.

Dne 4.10.2014 jsem se zúčastnila "safari" na trase č. 2 Vršany. Bylo to moc zajímavé. Velkostroje jsou ohromující. Děkuji také za zajímavý a poutavý výklad panu průvodci Brtnovi a také panu řidiči za bezpečnou dopravu. Nezapomenutelný zážitek.

Zůčastnil jsem se 30.8. s přáteli exkurze do lomu ČSA a jsem nadšený. Procestoval jsem toho už hodně, ale tohle jsem ještě nikde neviděl. Ohromující! Velké díky p. Gerthnerovi a Severní energetické! Filip, Praha

V sobotu 9.8.2014 jsme byli na trase č.1, nadchl nás důl ČSA. Velké díky panu Gerthnerovi za skvělý výklad, má ohromující znalosti všeho okolo dobývání uhlí a rekultivací. Škoda, že nějaké podobné exkurze neorganizuje i "naše" Sokolovská uhelná. Honza

Dne 21.5.2014 jsme strávili příjemné dopoledne v dole ČSA. Uhelné safari je velmi poučný a zajímavý projekt. Velké díky panu průvodci Gerthnerovi za skvělý výklad. Vřele doporučuji všem. Jarda, Cvikov.

Dne 31.5.2014 jsem navštívil důll ČSA, mohu říci, že to bylo naprosto úžasné a prohlídku bych doporučil hlavně "zeleným", aby se podívali na tu krásně zrekultivovanou krajinu s jezery. Velký dík patří hlavně našemu průvodci panu Gerthnerovi, to je opravdu profesionál na svém místě, který dělá čest Vaší společnosti. Kučírek, Praha.

Rád bych Vám touto cestou poděkoval za perfektní zážitek, který díky Vaší společnosti máme. V sobotu 10.5. se naše skupina účastnila exkurze do Lomu Vršany. Vše bylo perfektně zorganizované a od průvodce pana Navrátila jsme se dověděli spoustu zajímavých informací.Celý náš názor bych shrnul větou: Kdo neuvidí, neuvěří.

Děkuji Vám za skvělou exkurzi do míst, kam se normálně nemohu dostat i přesto, že celý život žiji v těstné blízkosti dolu ČSA (Vysoká Pec). Skvělá organizace, skvělý doprovodný výklad a vyšlo i počasí. Určitě navštívím i zbývající dvě trasy. S pozdravem Josef Kujan DiS.

7.6.2014 Navštívili jsme lom Vršany. Zároveň jsme viděli Kolesová rýpadla KU300 a KU800. Byl to neuvěřitelný zážitek. Najen, že jsme měli skvělého průvodce, ale i řidič si zaslouží můj obdiv. Musí být velmi těžké se po taměnjších cestách pohybovat, ale on to zvládal bravurně. Následně jsme navštívili rekultivovaný Hypodrom Most a jezero Most. Kdybych neviděl mapy původní těžby, jen těžko bych uvěřil, že zde byl orovský lom. Myslím si, že Uhelné safari je skvěle vymyšlený a dokonale propracovaný projekt. Už jen to, že dostanete pytlík na sběr uhlí... Děkuji za krásný den! A na závěr jeden tip: další možnost by mohla být prohlídky rýpadla. To by mě osobně zajímalo.

nejprve bych Vám rád poděkoval za organizaci akce Uhelné safari dne 29.5.2014 na Lom Vršany. Naše skupina Zeměměřických a katastrálních inspektorátů z celé republiky byla akcí nadšena. Vyjma mne byli všichni v takovémto prostředí poprvé. Již samotný dojem z rozměrů lomu, rypadel i zakladačů byl ohromný a k tomu zajímavé vyprávnění průvodce p. Jochmana (snad je jméno dobře). Nadstandardem bylo i Vámi zajištěné setkání s Ing.Blínem, zástupcem hlavního měřiče. Vyřiďte, prosím, oběma poděkování. Já osobně jsem si opravdu rád zavzpomínal na mládí, neboť jsem byl v jedné ze skupin geodetů, kteří pod vedením Ing.Kocourka vytyčovali v roce 1975 dráhu přesouvaného kostela a v průběhu let jsem mnohokrát fotogrammetricky sledoval deformace KU300, KU800 i RK 5000.

Od roku 2011 pořádáme pro své kolegy z pražského metra každoročně výpravy na Uhelné safari. Každý z účastníků se vrací domů plný dojmů z bezprostředního setkání s unikátními mohutnými rýpadly. Za kladné hodnocení exkurzí patří dík i průvodcům. Těšíme se na další návštěvy Mostu.

Před 25 lety jsem působil na lomu ČSA a slíbil jsem kolegovi v Ostravě, že mu ukážu povrchový důl. Nečekal jsem takový zážitek, ačkoli pracovně bych se už vrátit nechtěl. Udělali jste kus dobré práce, rekultivace mne příjemně překvapily a zvláštní uznání patří průvodci panu Gerthnerovi, protože vtipně a přitom zasvěceně dokáže podat i složité technické procesy. Jsem rád, že už není vše tajné, jako dříve, uhelné společnosti udělaly vstřícný krok k lidem, kterým v minulosti spíše jen braly domovy. Určitě se najde společná řeč i pro budoucnost. Libor, Ostrava

Dne 25.6. 2014 jsme navštívili důl ČSA. I přes velkou nepřízeň počasí to byl nevšední zážitek. Určitě řada z nás se dnes dívá na Vaše město trochu v jiném, lepším světle. Obrovské díky panu průvodci Gerthnerovi za skvělý výklad a opravdovou profesionalitu. Je to člověk na svém místě. Děkuji za krásný zážitek, určitě se vrátíme. Míra Plzeň.

Jedním dechem: poučné, zajímavé, díky panu průvodci Gerthnerovi zábavné. Revitalizace - neuvěřitelná. Rýpadla v provozu, ideální počasí. Víc takových výletů. Olee, Jičín.

Z Mostecka jsme byli všichni nadšeni a udělali jsme si úplně jinou, podstatně pozitivnější představu. Každému budeme doporučovat a sami se určitě vrátíme na další doporučená místa. Petr Boudyš, Hradec Králové

Exkurze ze 30.6. pod vedením pana Gerthnera mne zcela nadchla. Dostat se díky tomuto projektu s odborným komentářem na místa laikům zapovězená je skvělý zážitek pro všechny, které zajímá technika obřích rozměrů, ale i příroda samotná. Doporučuji též odpůrcům těžby, ať vidí stav po rekultivaci :-D Jedním slovem, super!! Vašek, Žatec.

Nechte nám vzkaz


Účastníci také doporučují navštívit

Czech Coal Group

© Severní energetická a.s.,
Vršanská uhelná a.s. 2015